Office Plus

Trend żywych = zielonych ścian. Minie czy rozwinie swój design?

Zielona ściana to coraz częstszy widok w miejscach takich jak kawiarnie, centra handlowe, biura i budynki użyteczności publicznej. Wiele osób chce mieć je również w domach. Zadbane, prezentują się bardzo atrakcyjne i przyciągają spojrzenia. Co ważne, oprócz poprawiania samopoczucia patrzących na nie ludzi, zauważalnie poprawiają też jakość powietrza. Czy trend na zielone ściany będzie się rozwijał, czy może przeminie, jak wiele tymczasowych mód w aranżacji wnętrz? 

Zielona ściana z roślin – co to takiego?

Żywa zielona ściana to nic innego jak… pionowy ogród (albo inaczej: ogród wertykalny). Rośliny, które go tworzą, uprawiane są na powierzchni ściany wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Umieszczone w jego ramach pojemniki mogą być połączone z systemem nawadniania czy pompami wody. Cała konstrukcja jest dość ciężka, dlatego roślinna ściana powinna mieć dużą wytrzymałość. 

Zielone ściany z żywych roślin oczyszczają powietrze w otoczeniu (ten efekt można wzmocnić dobierając rośliny, które najlepiej filtrują toksyny — listę takich gatunków opublikowała NASA). Do tego pochłaniają kurz, zapewniają dodatkową izolację ściany i redukują hałas. Poza tym stanowią też miły punkt zaczepienia dla wzroku, dający wytchnienie w pracy czy sprzyjający domowemu relaksowi. Nie od dziś wiadomo, że kolor zielony uspokaja i korzystnie wpływa na oczy. 

Żywe zielone ściany w przestrzeni biurowej

Zielone ściany to świetny sposób na ożywienie przestrzeni biurowej i uczynienie jej bardziej przyjazną dla środowiska. Mogą one również zmniejszyć ryzyko zachorowań u pracowników i zwiększyć wydajność ich pracy. Istnieją badania, które wyraźnie wskazują na korelację między obecnością roślin w najbliższym otoczeniu a wzrostem produktywności. Sam kolor zielony pozwala odpocząć oczom zmęczonym długotrwałym patrzeniem w ekran — wspominaliśmy o tym w artykule pt. Kolory w przestrzeni biurowej. Klienci, którzy zamawiają u nas projektowanie biur coraz częściej decydują się na uwzględnienie w nich zielonych ścian. Już nie tylko start-upy i duże korporacje decydują się na takie inwestycje. Cieszy nas fakt, że w ostatnim czasie tak szybko rośnie świadomość wpływu otoczenia na jakość pracy.

 

Zielone ściany w szkołach i urzędach 

Żywe zielone ściany to innowacyjny sposób projektowania i tworzenia zielonej przestrzeni w szkołach, urzędach i budynkach użyteczności publicznej. Pionowe ogrody na zewnątrz można zaplanować już na etapie projektowania budynku albo włączyć je do projektu później, gdy powstaje aranżacja wnętrz. Koszt ich stworzenia jest obecnie niewielki, za to korzyści z takiej przestrzeni są niezliczone. Piękna ściana roślinna zmienia charakter instytucji, które nie muszą już kojarzyć się jako mało przyjazne. To sposób, żeby wszyscy petenci odwiedzający urzędy czy uczniowie spędzający długie godziny na nauce uśmiechnęli się i wzięli głębszy oddech — z korzyścią dla całego otoczenia.

Czy trend zielonych ścian utrzyma się czy przeminie? 

Zielone roślinne ściany korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne, pomagają walczyć z zanieczyszczeniami w środowisku i stanowią przeciwwagę dla opanowywania przestrzeni przez beton. W jakiś sposób dają nam namiastkę kontaktu z naturą, której tak brakuje dzisiejszym mieszkańcom miast. To wszystko sprawia, że moda na zielone ściany raczej nie przeminie. Jeśli już, przeżyje jeszcze większy, nomen omen, rozkwit.

Możemy spodziewać się coraz lepszych rozwiązań w zakresie konstrukcji zielonych ścian, tak, by nie obciążały ścian. Na pewno udoskonalone zostaną też ich systemy nawadniania oraz pojawią się jeszcze wydajniejsze, naturalne nawozy przeznaczone do uprawy roślin właśnie w taki sposób. Jeśli myślisz o stworzeniu zielonej ściany w swoim otoczeniu, nie obawiaj się, że z czasem przestanie być modna. Moda na kontakt z żywą zielenią będzie towarzyszyć człowiekowi tak długo, jak długo nie zatraci swojej natury.

Zobacz więcej:

Projektowanie biur w pigułce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Czytaj więcej »